“Volvo” го најави новиот EM90 како духовен наследник на многу успешниот “Duett” од 1953 година, но како разновидно возило за испорака достапно во голем број различни изведби, па дури и како кабриолет. Понатаму, “EM90” е “Volvo” само во дизајнерска смисла. Сè друго доаѓа од Кина, поточно моделот “009” на кинескиотПродолжи…

Освен еден мал објект, сè на островот е диво и недопрено, нема патишта, нема автомобили, а нема ниту апартмани ни вили. Кога ќе стигнете на островот Произд, можете да ги истражите неговите карпести крајбрежја, да се капите во азурните води и да се опуштите на прекрасните плажи. Овој остров нудиПродолжи…

Атрани е местенце на италијанското Амалфиско крајбрежје за кое поголем дел од луѓето речиси никогаш не слушнале. Но, само еден поглед кон него е доволен за човек да се запраша – зошто не слушнал за ова место? Целосно нетипичен изглед на место, овој италијански бисер веќе би требало да бидеПродолжи…

Реновираното портфолио на компанијата од Јужна Каролина го предводи моделот „Kaveya“, електрично суперкупе кое ќе биде достапно во две верзии, и за кое се предвидува дека ќе забрзува од 0-100 км/ч за помалку од три секунди. Како што рекле од „Karma“, „Kaveya“ ќе биде достапна во конфигурации од 536 коњскиПродолжи…

Microsoft најави два нови компјутерски чипови, придружувајќи им се на другите големи технолошки фирми кои – соочени со високите трошоци за услугите за вештачка интелигенција (AI) – го носат клучното производство под свој покрив. Познатата американска компанија објави дека не планира да ги продава овие чипови одделно, туку наместо тоаПродолжи…

Соло патувањата стануваат сѐпопопуларни. Сепак, треба да бидете внимателни при планирањето на ваквите патувања затоа што тие можат да бидат многу опасни за поединци. Порталот „Metro“ ја сподели листата најдобри градови за соло патување во Европа. Тие со помош на истражувањата на една авиокомпанија и рецензија на „TripAdvisor“ направиле листаПродолжи…

Кинеските истражувачи од универзитетот Tsinghua развија целосно аналоген фотоелектронски чип, кој може да се справи со задачите за компјутерска визија побрзо и енергетски поефикасно од постојните чипови. Наодите на истражувачкиот тим, кои обезбедуваат алтернатива на постојните технологии базирани на конверзија од аналогно во дигитално беа објавени во списанието Nature. АналогнитеПродолжи…

„Open AI“, компанијата која стои зад „Chat GPT“, откри дека корисниците ќе може да создаваат сопствени верзии од технологијата, односно ќе градат уникатни ботови за свои потреби. Наскоро треба да биде достапна продавница за апликации со која ќе може да наоѓате и да споделувате разни ботови. Не треба да знаетеПродолжи…

Со доаѓањето на постудени денови и почетокот на грејната сезона, многу луѓе го оставаат греењето вклучено и во текот на ноќта додека спијат, но тоа може да претставува и ризик по здравјето. Иако температурата најмногу паѓа во вечерните часови, загревањето на домот додека спиете може да има некои несакани ефектиПродолжи…

Со цена од 33.000 евра во Кина, овој модел е во ранг на „Tesla Model 3“, иако е за класа поголем од него. „Huawei“ го направи својот прв автомобил, модел наречен „Luxeed S7“ кој ќе биде конкуренција на големите електрични лимузини, како што се „BMW i5“ или „Tesla Model S“.Продолжи…