Аматерски археолози во Англија откопаа еден од најголемите римски додекаедрони некогаш пронајдени, но мистерија опкружува за што всушност се користел. Објектот со 12 страни е еден од само 33-те познати дека постојат во римска Британија и еден од приближно 130-те во светот. Се смета за „една од најголемите археолошки енигми“,Продолжи…

Водечките компании како Google, Microsoft, но и престижни универзитети како Харвард и други, нудат бесплатни курсеви за вештачка интелигенција. Во прилог се некои од тие курсеви. 1. Google курсеви за вештачка интелигенција Компанијата Google нуди 5 различни курсеви кои зборуваат за вештачка интелигенција. Можете да ја започнете серијата со ВоведПродолжи…

Првиот лаптоп во светот со осумнаесетинчен екран во 4K резолуција и брзина на освежување од 200 Hz е Razer Blade 18, кој поставува нов стандард за гејминг. Новиот водечки гејминг лаптоп пристигна на пазарот под името Razer Blade 18(2024) во најмоќната конфигурација со Intel Core i9-14900HX процесор и GeForce RTXПродолжи…

Ворен Бафет, извршен директот на компанијата Berkshire Hathaway Inc, според последните податоци, поседува нето вредност од отрпилика 120,3 милијарди долари. Тоа негово богатство во голем дел се должи на неговите паметни инвестиции во текот на животот. Во продолжение можете да прочитате три совети од овој милијардер ако и вие сакатеПродолжи…

Во оддалечена област на Соединетите држави, во близина на Еленсбург, Вашингтон, лежи мистериозен феномен што ги збунува истражувачите со децении. Приказните за „Дупката на Мел“, како што се нарекува, вклучуваат џиновска дупка за која се верува дека достигнува длабочина од повеќе од 250 километри. Сè започна кога еден човек поПродолжи…

Galaxy AI е достапна за „тест возење“ за корисниците на паметни телефони преку освежената апликација Try Galaxy Дојде ерата на мобилната вештачка интелигенција, а раните корисници веќе уживаат во придобивките на најновата иновација. Поттикнати од вештачката интелигенција, Samsung направи значајни ажурирања на апликацијата Try Galaxy за да ги понуди функциитеПродолжи…

Qualcomm го претстави новиот чипсет од средна класа Snapdragon 7+ Gen 3. Станува збор за еден вид наследник на популарниот Snapdragon 7 Gen 3, кој го дели своето главно Cortex-X4 јадро и способности за вештачка интелигенција со SoC од водечкиот на компанијата Серија 8 Gen. Snapdragon 7+ Gen 3 еПродолжи…

Способноста да се разберат тактилните интеракции е особено важна за задачи како што се деликатни хируршки операции или свирење на музички инструменти. Сепак, за разлика од видео и аудио режимите, допирот е тешко да се сними и пренесе од човек на човек. Истражувачите од Технолошкиот институт во Масачусетс развија паметнаПродолжи…

Избрани се најдобрите дестинации за инвеститори, а четири од петте најомилени дестинации се наоѓаат во Европа, покажа извештајот на институтот Милкен. Данска е на врвот на годинашната ранг листа, а првото место го зазеде по перцепцијата на бизнисот, мерките за лесно работење во земјата, како и други регулаторни показатели. НаПродолжи…

Руската компанија Yandex претстави нова невронска мрежа која може да ги препознае емоциите на корисникот врз основа на неговиот глас. Програмерите истакнуваат дека новиот производ базиран на вештачка интелигенција (AI) може да помогне во создавањето виртуелни оператори во центрите за повици или гласовни асистенти, пренесува Комерсант. Невралната мрежа на YandexПродолжи…