Годишната стапка на инфлација во Еврозоната за месец Август 2023 е проценета на 5,3 отсто, со што таа остана непроменета во однос на Јули 2023, соопшти денеска Европската статисичка служба – Евростат. Ваквите првични проценки на Евростат за августовската инфлациска стапка, означуваат дека успорува трендот на намалување на инфлацијата воПродолжи…

Кога сонуваме за совршен летен одмор, тој најчесто вклучува многу сонце, лежење, шарени коктели, а целото сценариот се случува на работ на некој базен или плажа. Во продолжение ќе ви ги претставиме најубавите вили со базен во кои веднаш ќе посакате да бидете во текот на овие летни денови. ОдПродолжи…

Отворениот повик на Aspire Balkans програмата за поглавјето Македонија е објавен. Можете да се приклучите на  единствениот програм кој ги охрабрува жените да станат претприемачи и да ги претворат нивните бизнис идеи во startup. Aspire Balkans е pre-accelerator програма која се стреми да креира заедница на жени со претприемачки духПродолжи…

Под површината на Охридското езеро, пронајдени се остатоци од најстарото познато езерско село во Европа. Селото е пронајдено во Лин, на албанска страна. Радиојаглеродна анализа на локацијата сугерира дека датира од, приближно, помеѓу 6.000 пр. н. е. и 5.800 пр. н. е., што го прави старо околу 8.000 години. „ТоаПродолжи…

Остатоци од античко пристаниште и трговски град се пронајдени во јужен Кипар за време на ископувањата предводени од научници од шведскиот универзитет во Гетеборг, потврдија властите за антиквитети на медитеранскиот остров. Loading… Градот на брегот на солено езеро во близина на Ларнака, кој се проценува дека е со големина одПродолжи…

Без разлика дали ќе се решат за еднодневен излет до некоја од грчките плажи или пак ќе уплатат вонсезонски аранжман, македонските патници треба да знаат дека од први септември патарините во Грција ќе бидат поскапи од 12 до 16 отсто во просек. Според БТА, која се повикува на грчките медиуми,Продолжи…

Научно-технолошките паркови од Белград, Нови Сад, Чачак и Ниш упатија јавна покана до домашните стартапи за бесплатно користење на Националната платформа за вештачка интелигенција, соопшти Канцеларијата за информатички технологии и електронска администрација (ИТЕ). Апликациите се поднесуваат преку е-форма и траат до 15 септември. Канцеларијата претходно потпиша договори за користење наПродолжи…

Без метеж,  бучава и густо наредени лежалки, Завратница е еден од хрватските заливи каде се уште може да се најде мир. Од Јабланц до заливот Завратница потребно е помалку од половина час покрај каменото шеталиште покрај морето, а до прекрасниот залив се стигнува и со пешачка патека од истоименото село.Продолжи…

Со учество на околу 70 странски македонисти и слависти од 18 држави – посветеници на македонскиот јазик, литература и култура неделава, во Охрид ќе започне 56. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ). Пријавени се семинаристиПродолжи…

На азиските берзи цените на акциите пораснаа бидејќи се очекува забрзување на растот на кинеската економија, но на пазарите нема еуфорија бидејќи централните банки ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки поради високата инфлација. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, беше во плус 0,7 отсто околу 7 часа. Истовремено,Продолжи…