Во продолжение на претходната статија, ќе ви прикажеме уште неколку идеи како можете да ја направите вашата градина поубава. AD Декоративна водена градина AD За да видите како можете да си направите ваква декоративна градина, кликнете на линкот. AD Евтина Направи сам водена градина Кликнете на овој линк за да видитеПродолжи…

Националната установа Универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола е еден од поддржувачите на предавањето организирано од Здружението на дијабетичари од Општина Битола, со тема на предавањето “Современа терапија на дијабетесот и начини на регулација на гликемиите”. Предавањето ќе се одржи на 22.09.2023 од 12 до 13 часот во просториите наПродолжи…

Често се зборува за проблемите со покачениот притисок, односно хипертензијата и добро е што сé повеќе се зголемува свесноста за овој превентабилен, неретко потценет здравствен проблем. Но и нискиот притисок или хипотензијата може да биде непријатна. Состојби кои можат да предизвикаат низок крвен притисок • Бременост – циркулаторниот систем рапидно се проширува во текотПродолжи…

Австралија направи голем чекор напред кога станува збор за рекреативните и едукативните посети на зоолошките градини. Jа имаat првата холограмска зоолошка градина во светот. Оваа нова туристичка атракција се наоѓа во Brisbane и е дело на австралиската фирма „Аксиом холографикс“. Од фирмата најавиле и отворање на просторија која на гоститеПродолжи…

Иако можеби топлото време го отежнува движењето за многумина, сепак е важно да ги запазиме препораките за физичка активност. Тоа секако, можеме да го направиме рано наутро или навечер кога е малку посвежо. Активности на отворено: трчање, брзо пешачење, возење велосипед – се одличен начин да го одржуваме нашето здравје и кондиција. Секако,Продолжи…

Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid е врвот што може да се добие во моделското семејство на големиот СУВ-модел. Со моќност од 739 коњски сили, овој модел соединува врвни перформанси со можност потрошувачката да се одржува на исклучително ниско ниво – а со тоа и емисијата на штетни материи. По пролетниот стартПродолжи…

Најверојатно до сега сте слушнале за хормонот мелатонин. Тој главно се асоцира со циклусот на спиење, односно претставува хормон чие создавање зависи од периодот од денот. Неговото ниво инаку се зголемува со пристигнување на ноќта и тој предизвикува чувство на поспаност. Но, неговите ефекти не се целосно лимитирани само на циклусот на спиење.Продолжи…

Витамините се многу важни бидејќи, и ни помагаат да ја одржиме општата благосостојба. Витаминот А е особено неопходен за одржување на здрави очи, добар вид и здрава кожа и помага во борбата против инфекциите, пренесува „WebMD“. Бидејќи човечкото тело не може само да произведува витамин А, мора да го вклучимеПродолжи…

Работењето додека патувате стана секојдневие како последица на популарзацијата на работата на далечина и хибридниот начин на работа. Ако сакате еден работен ден надвор од канцеларија, Барселона е можеби идеална дестинација за тоа. Компанијата IWG, која се занимава со пронаоѓање решенија за работа, спореди 26 градови ширум светот и гиПродолжи…

За да ги исчистите вашите бели дробови, треба да го пиете овој пијалак се консумира два пати дневно. Ќе го исчистите вашиот организам за неверојатно брзо време. Дефинитивно, пушењето е една од најштетните навики кои ги има човекот. Така е бидејќи цигарите имаат негативен ефект врз сите органи во телото.Продолжи…