Работењето додека патувате стана секојдневие како последица на популарзацијата на работата на далечина и хибридниот начин на работа. Ако сакате еден работен ден надвор од канцеларија, Барселона е можеби идеална дестинација за тоа. Компанијата IWG, која се занимава со пронаоѓање решенија за работа, спореди 26 градови ширум светот и гиПродолжи…

Листата од 10 најдобри бесплатни туристички атракции изгледа вака: 1. „Luc Vanlaere Harfist“ (Музеј на мини харфи), Белгија 2. Национален музеј на американското воено воздухопловство, САД 3. „Horseshoe Falls“, Канада 4. Национален музеј на пешадијата и воен центар, САД 5. Езеро Бакалар, Мексико 6. Златен храм, Индија 7. „Cerro FitzПродолжи…

Capillas de Marmol – Мермерните пештери во Чиле се вистинско природно чудо, скриено прилично во изолиран дел од земјата. Се наоѓаат во регионот Патагонија, најјужниот дел од Јужна Америка и дел се од езерото General Carrera. Сместени се далеку од улиците, па пристапот до нив е возможен само со бродови.Продолжи…

Најпопуларната знаменитост во Македонија, според мапата која ја креирала осигурувачката компанија „AllClear“ е Охридското езеро, а претставена е и листа на најдобрите знаменитости од целиот свет. Компанијата ги засновала своите резултати на бројот на прегледи на страниците кои ги добила секоја знаменитост на Википедија. Исто така, тие составиле листа одПродолжи…

Поради зголемената свест за важноста за заштита на животната средина, сѐ повеќе луѓе посегнуваат кон патувањата со воз. Дури може да се случи некои од патувањата да бидат изненадувачки кратки, а оние кои се подолги им овозможуваат на патниците и да отспијат во текот на ноќта, па така полесно гиПродолжи…

Тоскана важи за еден од најубавите делови на Италија, а освен природната убавина и вкусната храна, туристите ги привлекува и внатрешноста на оваа прекрасна медитеранска земја и бајковитите куќи или вили. Една од нив е Вила Пиенца, која се наоѓа во истоимениот град во долината Вал д’Орсија. Вилата, која јаПродолжи…

На прв поглед Хидра не се разликува многу од соседните острови. Како и другите острови во Егејското Море, има бели улици, миризлив воздух исполнет со јасмин и неверојатен поглед на прекрасната сина вода што го опкружува. Она што ја издвојува Хидра е начинот на транспорт. Локалните жители се спротивставија наПродолжи…

Еден од најубавите хотелски базени во Италија се сместува на самиот југ од земјата, на Сицилија – попрецизно на 55 километри од аеродромот Катанија, под Таормина. Погледот од воздух најдобро ја открива убавината на тоа место кое се наоѓа меѓу карпите кои нудат прекрасен поглед кон заливот Џардини Наксос иПродолжи…

Во Кина е откриен голем прастар шумски свет сместен длабоко под површината на земјата, поточно 180 метри во голема јама. Овој феномен е познат во Кина како Тианкенг или Рајска јама. Подрачјето во коешто е откриена оваа шумска област е глобалниот геопарк на УНЕСКО, Леје Фенгшан, сместен во автономниот регионПродолжи…

Сеуште не сте биле на летување со фамилијата? На летото полека му се приближува крајот, но Грција во септември, со сигурност е најубава за летување. Тогаш има помалку метеж, цените се пониски, почисто е, а и не е толку жешко, што особено им се допаѓа на родителите кои имаат малиПродолжи…