AUDI ги претстави ажурираните „Q8“ и „SQ8“

„Audi Q8“ е на пазарот околу пет години, па сосема е природно германскиот производител да мора да направи подобрувања на моделот. Компанијата од Инголштад ги претстави ажурираните „Q8“ и „SQ8“, додека врвната верзија на предводникот на „SUV“ – „RS Q8“ – ќе биде откриена подоцна.

Надворешните промени започнуваат напред, каде што решетката „Singleframe“ сега има октогонални елементи и за „Q8“ и за „SQ8“. Од „Audi“ тврдат дека го смениле овој детаљ не само за да го разликуваат од останатите модели на марката, туку и за да нагласат дека токму овој автомобил е на врвот на хиерархијата.

Ревизијата во средината на циклусот вклучува и пар доводи за воздух, исто така понудени на нормалната варијанта. Предните светла се исто така значително подобрени во споредба со верзијата пред фејслифт, при што моделот со фејслифтинг добива високоинтензивни LED светла кои опционално може да се заменат со поставување на матрица LED.

Достапни се и HD Matrix LED предни светла со ласерско светло за долги светла, кои автоматски се вклучуваат со 70 km/h. Овие фарови може да ги конфигурира возачот бидејќи имаат четири светлосни знаци кои можат да се изберат преку инфозабавниот систем.

„Audi“ имплементира OLED технологија на задните светла за да го имитира седанот „A8“ и помалиот кросовер „Q5“. Не само тоа, тие можат да се пофалат и со безбедносна карактеристика. Кога возилото позади ќе дојде на 2 метри од неподвижен „Q8“, сите OLED елементи автоматски се активираат за да го направат луксузниот „SUV“ повидлив.

Фејслифтот носи три нови металик бои (Chili Red, Ascari Blue, Sakhir Gold) заедно со пет дизајни на алуминиумски тркала со големина од 21 до 23 инчи.

За внатрешноста, идниот сопственик може да избере помеѓу девет украсни влошки и неколку нови избори за тапацир. Дополнително, во зависност од варијантата, достапни се и завршни облоги како што се фино зрно пепел, карбонска нијанса и алуминиумско сребрено сиво.

Во Европа, „Audi“ ќе го продава фејслифтираниот „Q8“ во верзија „55 TFSI“ со 3,0-литарски бензински мотор кој работи на циклусот Otto. Овој 6-цилиндричен агрегат развива 335 ks и 500 Nm, што му овозможува на луксузниот теренец да забрзува од 0 до 100 km/h за 5,6 секунди, а максималната брзина е електронски ограничена на 250 km/h.

Има и 6-цилиндричен 3,0-литарски дизел мотор во форма на „45 TDI“ со 228 ks и 500 Nm, каде што спринтот до 100 km/h од место трае 7,1 секунди. Верзијата „50 TD“ развива 282 ks и 600 Nm при забрзување од 0 до 100 km/h за 6,1 секунди.

Што се однесува до „SQ8“, тој добива поголем 4,0-литарски V8 бензинец со 500 ks и 770 Nm вртежен момент, овозможувајќи забрзување од 0 до 100 km/h за 4,1 секунди. Оваа верзија добива 21 инчи, додека 22 и 23 инчи се опционални. Како и кај обичниот „Q8“, оваа варијанта исто така добива „Quattro“ постојан погон на четири тркала и 8-брзински автоматски менувач „Tiptronic“, кој ги менува брзините побрзо од „SQ8“.

Facelift-ираниот „Audi Q8/SQ8“ ќе биде достапен за нарачка во Европа подоцна овој месец. Цените во Германија започнуваат од 86.700 евра за „45 TDI“, потоа „50 TDI“ со 89.700 евра, „55 TFSI“ од 89.900 евра и „SQ8“ од 119.500 евра.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.