М3 чипови на Apple: Поддршка за „ray tracing“ и „mesh shading“

Со новите Apple компјутери пристигна и новата генерација М3 процесори на компанијата. Главната карактеристика кај новите чипови е графиката која за првпат кај Mac донесува поддршка за „ray tracing“ и „mesh shading“.

Новата, трета генерација на процесори на Apple, наречена М3 содржи, како и досега три модели: M3, M3 Pro и M3 Max. Тие ги покренуваат новопретставените MacBook Pro од 14 и 16 инчи, а основниот М3 се наоѓа и во новиот 24-инчен iMac.

Најголемото подобрување што го донесуваа се нивните GPU компоненти, кои имаат за цел да ги подобрат перформансите на професионалните апликации и игри. Тие поддржуваат хардверски забрзан RayTracing, но и Mesh shading ефекти, што е прв пат чипови на Apple да можат такво нешто. М3 серијата се и први процесори на компанијата од Купертино создадени во процесот на производство од 3 нанометри, што претставува прва имплементација на оваа технологија во персоналните компјутери.

Основната категорија на процесори од третата генерација има процесор со осум јадра со еден кластер од четири јадра со високи перформанси и друг со четири енергетски ефикасни јадра. Делот за графичкиот процесор има нова архитектура и 10 јадра и Apple наведува дека е 65 проценти побрз од М1 чипот кога е во прашање графиката. М3 чипот поддржува до 24 GB RAM или, како што вели Apple, унифицирана меморија.

Следната, M3 Pro варијанта има процесор со дванаесет јадра, каде што шест јадра се наменети за високи перформанси (P), а другите шест се енергетски ефикасни (E) јадра. Поддржан е со уште посилен аранжман на графичкиот процесор со дури 18 јадра, кој според компанијата е за 40 проценти побрз од M1 Pro чипот и има капацитет до 36 GB обединета меморија.

Најдобриот во својата генерација, M3 Max чипот има 16 процесорски јадра од кои 12 се P-јадра, а само 4 се E-јадра. Има поддршка до 128 GB RAM и 40-јадрен графички процесор. Овој чипсет е за 50 отсто побрз од истиот модел од М1 генерацијата, додека самата графика наводно е за неверојатни 80 отсто подобра во перформансите, имајќи предвид дека M2 Max беше 30 отсто побрз од својот претходник минатата година.

Поддршката за RayTracing светлосните ефекти  значи дека М3 чиповите успеале да постигнат карактеристики што веќе ги имаат Nvidia, AMD и Arm GPU, видени на конзолите, компјутерите и лаптопите со Windows. Хардверски забрзаниот Mesh Shading им овозможува на програмерите да ги подобрат комплексните сцени во игрите и апликациите со интензивна графика.

Apple M3 чипот ја има и Dynamic Caching функцијата што ја распределува точно потребната меморија за графичкиот процесор. Компанијата истакнува дека оваа функција дебитира во индустријата и дека на програмерите ќе им се допадне бидејќи не мора да се занимаваат со неа, што е транспарентен и автоматски напредок.

Покрај споменатите карактеристики, сите M3 чипови имаат подобрен Neural Engine, кој помагаат во забрзувањето на моделите за машинско учење, меѓутоа, можностите во форма на броеви во овој сегмент не се наведени.

Енергетската ефикасност би требало да биде висока за сите три членови на третата генерација чипови на Apple, токму благодарение на 3 нанометарскиот процес на производство, што одговара на A17 Pro платформата за iPhone 15 и iPhone 15 Pro Max.

За време на Scary Fast настанот, на кои беа претставени  чиповите, како и некои од уредите што ги покренуваат, Apple ги спореди перформансите на M3 CPU и GPUпроцесорот со Intel Core i7 1360P процесорот, кој има основен Iris Xe графички чип, тврдејќи ги обезбедува истите перформанси со само 25 проценти од потрошената енергија.

Следете не и споделете ја нашата содржина:
fb-share-icon834

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.