Здравствени ризици од спиење во топла просторија

Со доаѓањето на постудени денови и почетокот на грејната сезона, многу луѓе го оставаат греењето вклучено и во текот на ноќта додека спијат, но тоа може да претставува и ризик по здравјето.

Иако температурата најмногу паѓа во вечерните часови, загревањето на домот додека спиете може да има некои несакани ефекти врз целокупното здравје.

Еве три опасности по здравјето од спиење со вклучено греење

Може да ви го наруши сонот

Спиењето во топла соба понекогаш може да ви го наруши сонот или да ве разбуди среде ноќ.

Консултантот за спиење Марјан Тејлор, од „The Sleep Works“, објаснува: „Ако собата е премногу топла, нашето тело мора да работи дополнително напорно за да ја регулира телесната температура во текот на ноќта. Ова може да ја зголеми будноста и да го намали нашето време на длабок сон, што е вусшност најважниот ресторативен сон. , кој ни овозможува да се чувствуваме одморени и енергични следниот ден“.

Идеалната температура за вашата соба во текот на ноќта е околу 15,6 до 20°C за добар сон.

Ве прави повеќе склони кон настинки

На вашите ноздри им треба слуз за да ги зароби вирусите што лебдат наоколу и да спречи да се разболите. Сепак, зголемената топлина во текот на ноќта може да ја извлече влагата од вашите ноздри, што ќе ве прави поранливи на настинки, грип и инфекции на синусите.

Во меѓувреме, истражувањето на Медицинскиот универзитет во Варшава покажало дека одредени методи за греење во затворен простор се важни фактори на ризик за алергиски ринитис и астма.

Може да ја исуши вашата кожа

Што се однесува до влажноста, оставањето на греењето преку ноќта може да ја исуши вашата кожа. Вашата сува кожа предизвикана од топлина може да значи дека сте поподложни на појава на состојби како што се псоријаза и егзема.

Греењето додава дополнително ниво на стрес во справувањето со сува кожа, што е особено проблематично кога имате веќе постоечки кожни заболувања како што се псоријаза или егзема. Предупредувачките знаци дека вашата кожа може да биде премногу сува се ако на допир е груба или почнува да се лупи.

Следете не и споделете ја нашата содржина:
fb-share-icon834

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.