Тик-Тик добива забрана и во Канада!

По забраната од страна на САД и Европската комисија и Канада ја забранува кинеската апликација за кратки видеа Тик-Ток, на уредите кои се издадени од страна на владата.

Владиниот портпарол соопшти дека одлуката следува по проценката на главниот директор за информации на Канада, а ТикТок е опишана како апликација која „претставува неприфатливо ниво на ризик за приватноста и безбедноста“.

Канадскиот премиер Џастин Трудо рече дека постои доволна загриженост за безбедноста околу апликацијата за да се бара промена.

Следете не и споделете ја нашата содржина:
fb-share-icon834

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *