Австралија направи голем чекор напред кога станува збор за рекреативните и едукативните посети на зоолошките градини. Jа имаat првата холограмска зоолошка градина во светот. Оваа нова туристичка атракција се наоѓа во Brisbane и е дело на австралиската фирма „Аксиом холографикс“. Од фирмата најавиле и отворање на просторија која на гоститеПродолжи…

Холандија е втор најголем извозник на земјоделски производи во светот, а тајната на нејзиниот успех лежи во употребата на архитектонски иновации. Овој рејтинг на Холандија всушност е извонреден кога ќе се земе предвид дека пред неа само САД имаат 237 пати поголемо обработливо земјиште. И покрај овие разлики, Холандија воПродолжи…

Иако можеби топлото време го отежнува движењето за многумина, сепак е важно да ги запазиме препораките за физичка активност. Тоа секако, можеме да го направиме рано наутро или навечер кога е малку посвежо. Активности на отворено: трчање, брзо пешачење, возење велосипед – се одличен начин да го одржуваме нашето здравје и кондиција. Секако,Продолжи…

Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid е врвот што може да се добие во моделското семејство на големиот СУВ-модел. Со моќност од 739 коњски сили, овој модел соединува врвни перформанси со можност потрошувачката да се одржува на исклучително ниско ниво – а со тоа и емисијата на штетни материи. По пролетниот стартПродолжи…

Како што технологијата оди напред секој ден, така оди и креативноста на инженерите. Запознајте го SAM (Semi Automated Mason), полуавтоматскиот зидар кој во еден ден може да нареди од 800 до 1.200 тули, во споредба со 300 до 500, колку што може да нареди човек. Машината практично сама ги земаПродолжи…

„Audi Q8“ е на пазарот околу пет години, па сосема е природно германскиот производител да мора да направи подобрувања на моделот. Компанијата од Инголштад ги претстави ажурираните „Q8“ и „SQ8“, додека врвната верзија на предводникот на „SUV“ – „RS Q8“ – ќе биде откриена подоцна. Надворешните промени започнуваат напред, кадеПродолжи…

Програмата “Artemis” на НАСА има за цел да направи човечка база на Месечината до 2030 година, а сега Универзитетот Бангор разви нуклеарни ќелии со големина на зрно афион, кои може да се користат за производство на енергија потребна за одржување на животот во вселената. Професорот Симон Мидлебороу, вели дека работатаПродолжи…

Најверојатно до сега сте слушнале за хормонот мелатонин. Тој главно се асоцира со циклусот на спиење, односно претставува хормон чие создавање зависи од периодот од денот. Неговото ниво инаку се зголемува со пристигнување на ноќта и тој предизвикува чувство на поспаност. Но, неговите ефекти не се целосно лимитирани само на циклусот на спиење.Продолжи…

Витамините се многу важни бидејќи, и ни помагаат да ја одржиме општата благосостојба. Витаминот А е особено неопходен за одржување на здрави очи, добар вид и здрава кожа и помага во борбата против инфекциите, пренесува „WebMD“. Бидејќи човечкото тело не може само да произведува витамин А, мора да го вклучимеПродолжи…

Работењето додека патувате стана секојдневие како последица на популарзацијата на работата на далечина и хибридниот начин на работа. Ако сакате еден работен ден надвор од канцеларија, Барселона е можеби идеална дестинација за тоа. Компанијата IWG, која се занимава со пронаоѓање решенија за работа, спореди 26 градови ширум светот и гиПродолжи…