Програмата “Artemis” на НАСА има за цел да направи човечка база на Месечината до 2030 година, а сега Универзитетот Бангор разви нуклеарни ќелии со големина на зрно афион, кои може да се користат за производство на енергија потребна за одржување на животот во вселената. Професорот Симон Мидлебороу, вели дека работатаПродолжи…

Работењето додека патувате стана секојдневие како последица на популарзацијата на работата на далечина и хибридниот начин на работа. Ако сакате еден работен ден надвор од канцеларија, Барселона е можеби идеална дестинација за тоа. Компанијата IWG, која се занимава со пронаоѓање решенија за работа, спореди 26 градови ширум светот и гиПродолжи…

Првичните информации за новата генерација на Superb се однесуваа само на караванската изведба. Сега од Мала Болеслав пристигнаа фотографии и од седанот. Разбирливо што возилото е камуфлирано, но сепак споделени се техничките карактеристики. Основниот модел ќе го движи 1,5-литарски TSI мотор од 150 КС кој за прв пат добива иПродолжи…

Прочитајте го овој едноставен трик за да знаете кој ве бара на телефон без воопшто да погледнете. На вашиот iPhone смартфон Најлесно е да поставите специфични вибрации за секој контакт кој сакате да знаете дали ве барал: Одете во Contacts, изберете го контактот, изберете Edit и потоа Text Tones. Изберете VibrationПродолжи…

Недостигот на простор не смее да ве спречи да си го остварите сонот да имате прекрасна градина. Во оваа статија ќе ви презентираме 10 идеи како самите да си направите прекрасна градина. 1. Направете си сопствена бара во сад Тука може да видите како може да си направите сопствена бараПродолжи…

Оклопните автомобили никогаш не биле толку популарни како во последниве неколку години. Поради тоа не чуди што денес речиси премиум произведувачи имаат специјална понуда на блиндирани возила. Неодамна освежениот оклопен електричен “BMW i7” е дел од таа понуда. Сега понудата е дополнително проширена. На ред дојде неодамна обновениот „X5“ којПродолжи…

Во последниве неколку години, се поголем е интересот за копање на криптовалути. Но, со цената на хардверот и електричната енергија, многу луѓе последниов период се префрлаат на cloud mining, како поефикасно и поевтино решение. Во оваа објава, ќе ви ги прикажеме топ 5 легитимни Cloud Mining платформи, каде може даПродолжи…

Сигурнo повеќето од вас сонуваат да се вработат во Google, кој како технолошки гигант константно има потреба од кадар. Групите на јазици за таков кадар можат да се поделат во: back-end и front-end јазици. Стекнувањето вештини во овие јазици сигурно ќе ви донесе предност во однос на останатите кандидати. ВоПродолжи…

Најпопуларната знаменитост во Македонија, според мапата која ја креирала осигурувачката компанија „AllClear“ е Охридското езеро, а претставена е и листа на најдобрите знаменитости од целиот свет. Компанијата ги засновала своите резултати на бројот на прегледи на страниците кои ги добила секоја знаменитост на Википедија. Исто така, тие составиле листа одПродолжи…

WordPress објави бесплатен курс преку кој ќе научите како да изградите membership site и да заработувате пари од ваши претплатници. Преку курсот ќе можете да научите како да ги поставите основите на страната, кои планови за наплата ви се најдобри и како да ги менаџирате претплатите. Ваков тип на странаПродолжи…