Денес се слави и празнува Свети Наум Охридски. Свети Наум  бил почитуван уште за време на неговиот живот, а особено по повлекувањето во манастирот и за време на отшелништвото во крајезерските пештери, како добродетелен и свет подвижник и како чудотворец. Свети Наум бил мудар учител, боговдахновен раководител на монасите, строгПродолжи…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла 50 метри има во Ресен и на планинскиот превој Ѓавато, информираат изутринава од АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини од македонска страна, нема подолгиПродолжи…

Извршниот директор на Амазан, Енди Џеси соопшти дека мултимилијардерската компанија за онлајн трговија Амазон, планира да отпушти над 18.000 работници. Џеси соопшти дека ќе биде разговарано со секој од засегнатите врботени и ќе им бидат понудени отпремнини но и поддршка за барање на друга работа. Најпогодени од отпуштањата ќе бидатПродолжи…

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. По одделни котлини и долж Повардарието ќе има појава на магла и ниска облачност, кои преку денот краткотрајно ќе се намалат. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Во Скопје претпладне со појава на магла или ниска облачност, која прекуПродолжи…

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 6 јануари 2023 година (петок), Бадник, ден пред Божик, е неработен ден . Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМПродолжи…

Северна Македонија на чело на најголемата светска регионална безбедносна организација- ОБСЕ Од 1 јануари 2023 година, Република Северна Македонија официјално го започнува претседавањето со ОБСЕ – најголемата светска регионална безбедносна организација која опфаќа 57 држави учеснички од Северна Америка, Европа и Азија. Министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе претседаваПродолжи…

Во Скопје претпладне со појава на магла или ниска облачност, која преку денот ќе се намали. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), информираат дека за време на претстојните божиќни празници ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Наутро некаде во котлините ќеПродолжи…

На светските берзи денес се забележува пад на цената на нафтата поради случувањата и состојбата на глобалната економија. Главен фактор за падот на цената се зголемениот број на случаи на болни од Ковид во Кина. Фјучерсите на брент нафтата за испорака во март паднаа за 43 центи на 81,67 долариПродолжи…

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против пензиониран полициски службеник од Скопје за кого постои сомнение дека сторил кривично дело „загрозување на сигурноста“ од член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, се вели во денешното соопштение од ОЈО Скопје. – Осомничениот, од својот мобилен телефон,Продолжи…

Соопштение на АД ЕСМ: АД ЕСМ на 03.01.2023 година произведе 18.491 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во Термоелектраните произведени се 10.944 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 7.547 MWh. Во изминатото деноноќие AД ЕСМ не набавиПродолжи…