25 годишниот Андреј Медведев, поранешен командант на руската паравоена група „Вагнер“ побара азил во Норвешка откако дезертираше од оваа платеничка единица. Тој минатиот петок ја премина норвешката граница, каде беше приведен од граничарите. – Тој во моментов се наоѓа во областа на Осло каде што се соочува со обвинение заПродолжи…

Здраво женско бебе се роди за време на летот од Москва кон Таџикистан во авионот на Урал Ерлејнс. Најголемото чудо во целата ситуација било тоа што за време на летот, во авионот патувале неонатолог, радилог и две акушерки кои успешно го извршиле породувањето. Целокупната контрола на ситуацијата не довела доПродолжи…

Утринава во 08 часот и 38 минути по македонско време, силен земјотрес е регистриран во Турција. Земјотресот според првичните информации е со јачина од 5 степени по Рихтер. Епицентарот се наоѓа  129 км северозападно од Измир и 12 км северно од Агија Параскеви.  Продолжи…

Поради наводно планирање на терористички напади, во Германија е уаспен 32 годишен Иранец. Од германската полиција ифнормираат дека Иранецот имал намера да употреби цијанид и рицин, кои се пронајдени во неговиот дом. Покрај него, уапсено е уште едно лице и двајцата остануваат во притвор. Истрагата е во тек, а сеПродолжи…

На светските берзи денес се забележува пад на цената на нафтата поради случувањата и состојбата на глобалната економија. Главен фактор за падот на цената се зголемениот број на случаи на болни од Ковид во Кина. Фјучерсите на брент нафтата за испорака во март паднаа за 43 центи на 81,67 долариПродолжи…

Од денеска во Европа цените на гасот се пониски за седум проценти. Тоа значи дека од денес, цената за 1000 метри кубни гас цената се движи од 730 до 750 евра. Цените на гасот паднаа под 750 долари за првпат по февруари 2022 година. На 19 декември земјите од ЕвропскатаПродолжи…